reklama
kategoria: Religia
13 kwiecień 2022

Triduum Paschalne - jak je przeżywamy?

zdjęcie: Triduum Paschalne - jak je przeżywamy? / pixabay/4997322
Triduum Paschalne jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym rzymskich katolików oraz starokatolików. Istotą tego trwającego trzy dni święta jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Rozpoczyna się wieczorną Mszą w Wielki Czwartek, kończy nieszporami Niedzieli Wielkanocnej.
REKLAMA
To właśnie Wielki Czwartek jest zamknięciem czasu Wielkiego Postu. Według wiary symbolicznym przyjęciem grzeszników – tych, którzy przez 40 dni wewnętrznie pracowali nad swoją przemianą i otwarciem na największe tajemnice wiary, jakie niosą kolejne Wielkie Dni.

Chyba najbardziej wymownym elementem wielkoczwartkowej liturgii jest symboliczne umycie nóg wybranym wiernym, jakiego dokonują często księża. Ta biblijna scena, tak gorliwie odgrywana przez wiernych jest odzwierciedleniem wydarzeń towarzyszących Ostatniej Wieczerzy, kiedy to Jezus, nim oddał swoje życie ukląkł przed człowiekiem, by ten zechciał przyjąć jego miłość. Wielką wagę dla znaczenia oddania życia mają słowa Chrystusa wypowiadane podczas Wieczerzy w odniesieniu do chleba i wina. To jest Ciało Moje, to jest Krew Moja. To czynimy na pamiątkę.

Wielki Piątek to liturgia Męki Pańskiej. Podczas, której najbardziej doświadczamy boskości Chrystusa i miłości. Niegodni spojrzeć Jemu w oczy nakrywamy Jego ciało, milczymy i rozliczamy w sercu nie tylko czas Wielkiego Postu, ale i całe swoje życie. Klękamy przed miłością. „Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny...”.

W Wielką Sobotę w ciszy i skupieniu, bez liturgii wierni wspominają złożenie Chrystusa do grobu. Tego dnia także przynosi się do kościoła święcone na znak obfitości i pomyślności, a które wierni spożywają podczas wielkanocnego śniadania.
Wieczorna liturgia, a właściwie nocna odbywająca się w Wielką Sobotę rozpoczyna Wigilię Paschalną. Jej początek to rozpalenie ogniska i poświęcenie paschału, będącego symbolem Zmartwychwstałego, w który kapłan wbija pięć czerwonych gwoździ symbolizujących rany Chrystusa. Później następuje wniesienie światła paschału do świątyni, gdzie wierni zapalają przyniesione przez siebie świece. Tym samym światło rozchodzi się po całym kościele, symbolizując zmartwychwstanie.

Teologowie mówią, że Triduum Paschalne jest w liturgii Kościoła tym, czym Ewangelia jest dla Pisma Świętego. Dlatego wszystko co przeżywamy w ciągu roku liturgicznego stanowi przygotowania do jego doświadczania. Trzydniowego obrzędu, z którego rodzi się światło. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Słubice
3.6°C
wschód słońca: 07:52
zachód słońca: 15:52
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Słubicach

kiedy
2024-12-07 16:00
miejsce
Collegium Polonicum UAM, Słubice,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 18:30
miejsce
Collegium Polonicum UAM, Słubice,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 19:00
miejsce
Prowincja, Słubice, ul. 1-go Maja 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 18:00
miejsce
Prowincja, Słubice, ul. 1-go Maja 1
wstęp biletowany